ΑρχικήΑθλητικάΑΟ Υπάτου - Αμβρυσσέας Διστόμου 1-0 - Highlights - Δηλώσεις Προπονητών - Γ` Εθνική

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κυριακή, 19 Δεκεμβρίου 2021

Γιώργος Πέππας

Μια τεράστια νίκη κέρδισε η ομάδα του ΑΟ Υπάτου στο τοπικό ντέρμπι με τον Αμβρυσσέα Διστόμου, για την Γ` Εθνική κατηγορία, σε έναν αγώνα για σκληρά νεύρα.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν δυναμικά, με αποτέλεσμα να υπάρχουν πάρα πολλές κίτρινες κάρτες από την διαιτησία, με την ομάδα του Υπάτου να καταφέρνει να πάρει τον έλεγχο του αγώνα στο 2ο ημίχρονο, όπου παρά τις πολλαπλές ευκαιρίες δεν είχε καταφέρει να βάλει το γκολ. Όμως στο 97` λεπτό, στη τελευταία φάση του αγώνα, ο Σταγάκης πήρε τη κεφαλιά από στημένο φάουλ και έκανε το 1-0.

Το 17ο λεπτό, ο Σπηλιώτης έκανε ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, δίπλα από το δοκάρι του Καπετάνου.

Στο 18ο λεπτό, ο Αμβρυσσέας, είχε την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα, έγινε μια κεφαλιά από σέντρα, παραλίγο να μπει το γκολ.

Στο 25ο λεπτό η ομάδα του Υπάτου έβαλε ένα γκολ όμως ο διαιτητής το ακύρωσε σφυρίζοντας πως είχε γίνει φάουλ.

Στο 39ο λεπτό έγινε μια μεγάλη φάση για το Ύπατο, ο Αργυρίου μπήκε στη μεγάλη περιοχή και έκανε ένα δυνατό σουτ στο γάμμα, όμως ο Καπετάνος πετάχτηκε στον αέρα και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 58ο λεπτό ο Αμβρυσσέας είχε μια ακόμη καλή φάση από σέντρα, με μια κεφαλιά που βγήκε άουτ.

Ευκαιρία για το Ύπατο με τον Ποτουρίδη που μπήκε αλλαγή, έκανε το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή όμως η μπάλα βγήκε άουτ, στο 61ο λεπτό.

Ο Αντωνόπουλος μπήκε στη μεγάλη περιοχή έκανε το σουτ, όμως ο Βουτσελάς έδιωξε σε κόρνερ, στο 69ο λεπτό.

Ο Γεωργουσόπουλος εκτέλεσε απευθείας φάουλ κοντά στην περιοχή του Βουτσελά όμως η μπάλα βγήκε άουτ, στο 71ο λεπτό.

Ο Ποτουρίδης έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Καπετάνου, όμως η μπάλα βγήκε άουτ, στο 72ο λεπτό.

Στις καθυστερήσεις, στο 97ο λεπτό, εκτελέστηκε φάουλ έξω από την περιοχή του Αμβρυσσέα, ο Σταγάκης έπιασε τη κεφαλιά και έγραψε το 1-0.

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΟ Υπάτου: ΒΟΥΤΣΕΛΑΣ, ΑΡΓΥΡΙΟΥ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΒΕΡΤΖΟΣ, ΣΤΑΓΑΚΗΣ, ΜΑΤΙΑΣ, ΤΑΥΤΑΡΙΔΗΣ, ΡΕΝΤΑ, ΜΠΟΥΡΟΥΣ, ΣΠΗΛΙΩΤΗΣ, ΑΤΜΑΤΣΙΔΗΣ

ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ ΔΙΣΤΟΜΟΥ: ΚΑΠΕΤΑΝΟΣ, ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΙΩΑΝΝΟΥ, ΓΕΩΡΓΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ, ΑΛΜΠΑΝΗΣ, ΒΛΑΧΟΣ, ΜΑΛΙΣΣΟΒΑΣ, ΜΠΑΛΤΑΣ, ΚΑΚΚΟΣ, ΔΗΜΟΥ, ΠΟΥΛΟΣ